Anabáze jedné špringří
databáze...  a jak to bylo dál...
 


Jistě již každý z vás alespoň jednou databázi anglického špringršpaněla navštívil, takže zde nemusím vysvětlovat, co vlastně ta naše databáze je. Také si určitě již mnoho z vás všimlo, že od jisté doby máme tyto databáze dvě. A proč tomu tak je? To bych zde ráda vysvětlila. Tak hezky od začátku.

Databázi založila dne 30.8.2004 paní Michlová. Jelikož jsem byla s pí. Michlovou v roce 2005 v kontaktu (brali jsme si od ní tou dobou naši Agáthku), nabídla jsem jí spolupráci, že jí s databází pomůžu. Pí. Michlová nadšeně souhlasila, a tak jsem se pustila do práce. Pro příklad, od založení DTB do doby, kdy jsem začala DTB dělat já, měla pí. Michlová 23 aktualizací. Já jsem začala DTB dělat 23.9.2005 a 23 aktualizací jsem měla 21.11.2005. Zde je vidět, že jsem svou práci pojala velice pečlivě. Já když něco dělám, dávám tomu maximum. :-)) Přehled aktualizací nejstarší verze DTB k nahlédnutí ZDE.

A co obnáší shánění a doplňování dat do databáze? Jelikož na internetu v té době nebylo mnoho informací, snažila jsem se sehnat co nejvíce informací jinou cestou. Kontaktovala jsem poradce chovu pana Siladiho, který mi posílal pravidelně informace o vrzích, krytích, DKK apod. Dále výcvikáře pana Horynu, který mi každoročně zasílal přehled všech zkoušek s výsledky špringrů. Sháněla jsem staré ročenky a zpravodaje, v tom mi velice pomohla Eva Madziová a pí. Laubeová. Sehnala jsem dokumenty až do roku 1996. Doplňování výsledků výstav a zkoušek za posledních 10 let mi trvalo půl roku. Další půl rok jsem dávala dohromady informace o jednotlivých psech, sháněla jsem fotky, výsledky zdravotních testů, prohledávala jsem zahraniční servery, kde jsem sháněla informace o předcích našich psů, doplňovala jsem rodokmeny, prostě mravenčí práce. Na začátku bylo v DTB cca 100 karet psů. Na začátku roku 2007 jich bylo již 750. V současné době je v databázi, kterou já spravuji na adrese www.data-ess.cz 3000 karet psů, výsledky 600 výstav a 210 zkoušek. Hodně času mi trvala i příprava návodů, jak si nechat psy otestovat např. na fuco, na cord1, doplňování tabulek s výsledky vyšetření. A v neposlední řadě také příprava plánů výstav v ČR a zahraničí, kde jsou uvedeny termíny výstav, termíny uzávěrek, přihlášky a propozice.

Prostě jsem dala DTB část svého života a hodně svého času. Považuji ji za své „dítě“. A proč to vlastně píšu? Mám pocit, že si spousta lidí včetně pí. Michlové neumí představit, kolik je to práce, kolik času jsem s tím strávila. Ale já jsem to dělala a dělám hlavně proto, že mě ta práce velice baví a vidím za sebou výsledky mé práce. Těší mě emaily od lidí, kteří za databázi děkují a právě pro ně to dělám.

A proč vlastně máme v současné době DTB dvě? Proč již nespolupracuji s pí. Michlovou? Vezmu to hezky od začátku, nebo spíš od konce?... 30.4.2009 mi kamarádky psaly, že DTB nefunguje, že tam nejsou žádná data. Nezdálo se mi to a hned ráno 1.5.2009 jsem se do DTB podívala a ona fungovala. Chtěla jsem se podívat na email, který jsme měly s pí. Michlovou společný, zda není něco k aktualizaci, ale nefungovalo mi přihlášení, prý špatné heslo. Tak jsem se chtěla přihlásit do DTB, nešlo to, špatné heslo. Chtěla jsem se podívat na server, kde jsou uložena data, taky mě to přes heslo nepustilo. Nechápala jsem, co se děje a hned jsem volala pí. Michlové na mobil. Bohužel mi to ani po třetím pokusu nezvedala, proto jsem vytočila číslo na pevnou linku. Tam mi to také nikdo nezvedal, ale hned na to mi zvonil mobil, volala pí. Michlová. Oznámila mi, že změnila všechny hesla a že mi je vrátí pod podmínkou, že nebudu v DTB zveřejňovat konkrétní inzerát. O jaký inzerát šlo? Byl to inzerát pí. Madziové, který byl uveden na chovatelskou stanici Ruthless. Pí. Michlová mě po zveřejnění inzerátu upozornila, abych z něj odstranila název chovatelské stanice, protože štěňata nebudou odchována na tuto chovatelskou stanici. Pí. Michlovou jsem poslechla a z inkriminovaného inzerátu jsem název chs odstranila a nechala jsem inzerát pouze s uvedením rodičů a kontaktu. A i toto asi pí. Michlové velice vadilo, neboť ten inzerát za nedlouho smazala úplně. Já jsem ho ale do DTB opět uvedla. A to byl asi ten hlavní důvod, proč mi pí. Michlová vzala hesla a přístupy a odřízla mě od databáze. Jak absurdní...

Ano, mohla jsem jí říct, že tam ten inzerát již nebudu dávat a pí. Michlová by mi hesla vrátila, ale já mám svou hrdost a nenechám se sprostě vydírat. Vždycky jsme si s pí. Michlovou říkaly, že do DTB nebudeme nikdy zatahovat své soukromé záležitosti, že je databáze nestranná. Pí. Michlová to ale udělala, zatáhla své soukromé věci do fungování DTB. Jak jsem se později dozvěděla, pí. Michlová se nepohodla s pí. Madziovou, a rozhodla se to řešit takto. A bohužel do této její hry zatáhla i mě... Proto jsem pí. Michlové řekla, že již webmastera dělat nebudu, že se nenechám vydírat. Na to mi pí. Michlová odpověděla, že je to mé rozhodnutí a kdybych si to rozmyslela, mám jí dát vědět. To bylo 3.5.2009. Jelikož jsem si spolupráci představovala trošku jinak, napsala jsem pí. Michlové, že si nepřeji, aby byla má práce, kterou si ona přivlastnila bez mého souhlasu, zveřejněna v DTB a požádala jsem jí, aby mi má data vrátila. To ona do dnes neudělala.

Naštěstí jsem měla data zazálohovaná a tak jsem 5.5.2009 spustila novou verzi databáze na nové adrese www.data-ess.cz. Bohužel radost z nové verze netrvala dlouho, po třech dnech provozu se z databáze najednou začala ztrácet data, začaly se „samy“ přejmenovávat karty psů, prostě chaos. Zjistila jsem, že se mi do databáze „někdo“ naboural a data mi ničil. Změnila jsem všechna hesla, všechno jsem opravila a databázi jsem znovu spustila. Od té doby již bylo všechno v pořádku a databáze běží bez problémů do dnes a já věřím, že ještě dlouho běžet bude.


To ale bohužel ještě není konec tohoto příběhu... Ráda bych zde zmínila i další skutečnosti. Například to, že mi od 8.5.2009 začaly chodit maily od různých lidí (např. Od pí. Děkánkové, sl. Severové, pí. Kulhavé, pí. Vondrové a jiných). Ráda bych zde některé z těchto mailů zveřejnila. Předem bych ráda uvedla, že jsem každému vyhověla s žádostí o odstranění jeho osobních údajů. Nevyhověla jsem však žádostem, o úplné odstranění karet psů z databáze. V databázi jsem ponechala informace, které mám z veřejných zdrojů, jako je zpravodaj, výstavní katalog, web sekce ASS, apod. A to se ale mnohým nelíbilo...

Jeden z emailů od pí Vondrové:

Dobrý den Paní Schreibová, vy si snad ze mě děláte legraci, že? Odstranění osobních údajů a dvou fotek nic neřeší. Já si prostě nepřeji, aby se na vašich stránkách objevilo jakékoliv jméno zvířete z mé stanice a zvířat v mém majetku. Totéž se týká fotografií těchto zvířat. K jejich pořízení vám nikdo nedal souhlas. Pokud by jste pracovala a stránky vedla pod záštitou KCHLS, nemám nic proti, ale takto je to pirátství, odcizila jste cizí údaje a to je trestné! Pokud nevíte jak mnou požadovaná data odstranit, paní Michlová si s tím jistě bude vědět rady, obraťte se na ní. Projděte si ten svůj zkopírovaný výtvor a podívejte se, jaké tam už nyní máte chyby! Pokud má nějaká databáze fungovat, musí zde být věrohodné a komplexní informace, které buď získáte oficiálně o čemž pochybuji a pak jste je tedy odsouzena krást. Je to nutné? Zamyslete se nad tím. Vytvořte si sama něco svého v čem se můžete realizovat a nedělejte si zbytečně nepřátele. Radka Vondrová.

K tomuto mailu bych ráda podotkla, že jsem z databáze odstranila veškeré informace, které mi pí. Vondrová poskytla. K pořízení i zveřejnění fotek její osoby či jejích psů pořízených kýmkoli kdekoli na veřejnosti či na veřejné akci (výstava) není třeba jejího souhlasu. Databáze nikdy nebyla a není ani teď (a to ani ta původní) pod záštitou KCHLS.


Z emailu pí. Kulhavé:

No s informacemi o mých psech jsi si postavila hlavu-věř však tomu,že časem toho budeš litovat. Jakékoliv informace o své rodině/a do té patří i mí psi/ užíváš bez mého souhlasu a já to tak nenechám-tomu věř.“

Paní Kulhavé jsem na její žádost o úplné odstranění karet jejich psů odpověděla: „Ahoj Olino, mohu z DTB vyřadit tvou adresu a fotky tebou poskytnuté, ostatní údaje tam ale nechám. Mám je výstavních katalogů a z jiných veřejných zdrojů a nevidím důvod, proč by tam tedy neměly být.“


A proč zde tyto maily uvádím? Jen aby jste si mohli udělat představu, čím jsem procházela a na jaké emaily jsem musela odpovídat. A nebylo to pro mě jednoduché a musím zde i přiznat, že jsem určité věci obrečela. Ale už je to za mnou a já doufám, že podobnou situací již nikdy nebudu muset projít.


A tímto by mohlo moje povídání skončit, bohužel to ale stále ještě není vše. Již jsem zde zmiňovala, kolik dá práce připravit plán výstav pro Českou republiku, Slovensko, Německo, Rakousko, Maďarsko a Slovinsko. Příprava plánu, prohledávání zahraničních serverů, shánění přihlášek a propozic, to zabere opravdu mnoho času. Paní Michlová si tento čas asi chtěla ušetřit, neboť se v únoru 2010 na jejích stránkách objevil plán výstav, který byl kompletně okopírovaný z mých stránek, a to včetně omylů, které jsem na stránkách měla. Do dnes tam má pí. Michlová omyl, a to u krajské výstavy 21.8.2010, která se koná v Karlových Varech a ne v Ústí nad Labem, jak jsem já měla mylně uvedeno. Bohužel to pí. Michlová nemůže vědět, že je to překlep, když tento plán výstav netvořila, ale pouze ho okopírovala. Důkaz najdete ZDE - plán výstav ze stránek paní Michlové. Paní Michlová mi však na můj email, kde jsem se jí na skutečnosti ohledně okopírování plánu výstav, dodnes neodpověděla... Pouze změnila vzhled těchto plánů, ale to až poté, co jsem tuto skutečnost uvedla do její knihy hostů.

Ale to stále ještě není konec... Celý příběh paní Michlová završila tím, že si v květnu 2010 umístila na svůj web fotku feny ze svého odchovu, a to bez mého souhlasu. Fotka byla umístěná v mé databázi, byl na ni uveden i podpis www.data-ess.cz, který "někdo" odmazal a místo něj tam dal jméno té feny. Mrzí mě to zvláště proto, že fena není v majetku paní Michlové, ale v majetku paní Stuchlíkové, které jsem já tu fotku poskytla, ale paní Stuchlíková jí paní Michlové neposlala, jak jsem byla ujištěna.

Když jsem paní Michlovou na tyto skutečnosti upozornila a požádala ji, aby u fotky uvedla buď mé jméno nebo podpis www.data-ess.cz, který tam původně byl, paní Michlová mi odpověděla velmi nevybíravým způsobem, kde naopak mě nařkla z krádeže a začala po mě požadovat uvedení jejího jména na určitých fotkách. Také si neodpustila dodat větu, cituji: „"A mimochodem jestli je opravdu tvoje, tak je pěkná a děkuji." To jen vypovídá o jejím charakteru, o kterém já již delší dobu nepochybuji a také jsem jí to napsala.

Potom mi pí Michlová začala tvrdit (lhala mi), že má fotku od sl. Golinosvké. Já jsem sl. Golinovskou kontaktovala a inkriminovaná fotka nebyla od ní. Až na základě těchto skutečností pí. Michlová fotku ze svých stránek odstranila.

Ihned jsem na základě její žádosti uvedla na požadované fotografie (Farr Dianin Kámen, Mira z Větrné paseky a Picabo´s Blue Hope) její autorizaci a to jak v databázi, tak i u sebe na stránkách. Očekávám, že totéž udělá i pí. Michlová u fotek, která má ve své databázi a jejich autorem jsem já. Nemyslela jsem si, že to po ní někdy budu požadovat, ale jak se říká : „Kdo chce boj, má ho mít...“ A mých fotek má pí. Michlová v databázi opravdu hodně, pro příklad, fotky z těchto výstav: MV Praha 18.11.2007, NV Olomouc 12.1.2008, MV Brno 9.2.2008, MV Praha 15.11.2008 a mnoho dalších. U psů např. Dixi z Křížových alejí, Chara z Křížových alejí, Beira Ketti z Lovoše, Andy z Raklesu (u těchto psů tam má dokonce svůj znak copyright, ač ho k těmto fotkám nevlastní).

Korespondence s pí. Michlovou ke stažení ZDE a ZDE drobný dodatek pí. Michlové...


 

Mé foto umístěné v databázi

 

foto umístěné na webu pí. Michlové


 


 

Pí. Michlová sice již fotku ze svých stránek stáhla, nicméně zde je důkaz, že tam opravdu byla.


 

Takže co víc k celé této záležitosti dodat? Snad jen to, že jsem ráda, že paní Michlová v sobě našla zbytek slušnosti a fotku ze svých stránek odstranila. I když to dělat nemusela, stačilo ji tam uvést s původním podpisem databáze. Takže já jen budu doufat, že již nebudu muset pí. Michlové nikdy psát a o nic ji žádat. Budu doufat, že k fotkám v její databázi uvede autora, tak jak jsem to udělala já. Takže zda ještě budeme v kontaktu, to bohužel závisí spíše na ní... A já moc doufám, že to již nebude třeba.